Engineering Intern

By combining a rich legacy in the power and gas compression space with pioneering technology, INNIO brings our customers affordable, reliable and sustainable energy solutions for today—and tomorrow. We are helping to meet today’s energy needs with 64 GW of installed capacity and 48,000 of our powerful Jenbacher and Waukesha engines, which can be found in more than 100 countries. And, by harnessing our history of energy industry firsts along with the power of digital innovation, we will continue to deliver for the future. As an Equal Opportunity Employer, INNIO offers a comprehensive array of international career opportunities and understands that diversity creates excellence. Known for leadership development, we aim to empower individuals to reach their full potential. It’s time to take engines to a place no one else can. Welcome to a World of Innovation and Inspiration! Welcome to INNIO!

Szükséges képességek

Műszaki/Prezentálás/Mérnöki/Adatbáziskezelés/Microsoft Office/Microsoft Excel/Problémamegoldás/Csapatmunka/Önállóság/Pontosság

Feladatok

A villamosmérnöki gyakornok feladata az INNIO Jenbacher gázmotoros új egységeinek projekt specifikus tervezés támogatása. A csapatben dolgozó mérnökök napi munkájának, műszaki dokumentáció, anyaglista, kapcsolási rajz és szoftver feladatok elvégzésének segítése. A folyamatok lépéseinek, valamint a termék ismeretének elsajátítása vezető mérnök mentorálásával.

• Elektromos eszközök specifikálásának segítése (adatgyűjtés)
  • Anyaglista előkészítése
  • Műszaki dokumentáció készítésének támogatása, tárolásának kezelése
  • Gyártási és/vagy üzembehelyezési visszajelzések összegyűjtése, kapcsolási rajzok javítása mérnök felügyelete mellett